גלולות או לא להיות

במאמר שהתפרסם בוואי-נט ("לקחת גלולות ברצף זה מזיק? 6 מיתוסים/ ד"ר ישעיה, 10/4/13) מתייחס הגיניקולוג ד"ר אריה ישעיה למיתוסים שונים ביחס לגלולות, ומנסה להפריך אותם. הוא טוען כי הופעת המחזור אינה מעידה על מצב בריאותי, וכי אין שום בעייתיות בלקיחת גלולות, ומוטב אף ליטול אותן ברצף: "מדובר בתופעה שאינה מזיקה מבחינה בריאותית ומן הסתם, כזו שמיטיבה עם איכות החיים של האישה." בהמשך הוא סותר את עצמו בכך שהוא מעיד כי "המחזור החודשי משתבש ונעלם בנערות הסובלות מתת-משקל, עודף משקל, בנשים החולות במחלות קשות ובנשים הסובלות מהפרעות הורמונאליות קשות." אך מכיוון שלקיחת גלולות יוצרת מחזור מלאכותי, אין הוא מהווה אינדיקציה לבעיות בריאותיות, ולכן אין בעיה לקחת גלולות ברצף, משום שממילא המחזור המלאכותי לא מעיד על שום דבר. (רק אני רואה את הסתירה בין הדברים? שיבוש של המחזור מעיד על בעיה רפואית, אולם אנחנו מבטלים את המחזור על ידי לקיחת גלולות, ובכך מבטלים היכולת של הגוף לאותת לנו שמשהו אינו כשורה! )

ד"ר ישעיה מייצג בדבריו רופאי נשים רבים, שמעלים את הגלולה על נס, ואינם מהרהרים לרגע בהשלכות השימוש בה עבור מיליוני נשים. אין ספק שבעבר סימנה הגלולה את המהפכה הפמיניסטית ואת יכולתן של נשים לשלוט בקצב הילודה שלהן ולהיות אחראיות לעצמן ולגופן, אולם בעיני, דווקא היום הגלולה מייצגת את ההיבט ההפוך- זה המדכא נשים, מרחיק אותנו מגופנו ומהוויתנו הנשית, מכריח אותנו לשחק על פי כללי משחק גבריים שאינם תואמים את הקצב הפנימי שלנו.

כדי להמחיש את דבריי אתחיל מסיפור. לפני שלוש שנים הייתי מאוד חולה. הרופאים לא ידעו מה יש לי. חודשיים לא הלכתי לעבודה. שכבתי בבית עצובה, עם חולשה, סחרחורות ותחושה קשה שמשהו השתבש. עברתי מרופא לרופא ומבדיקה לבדיקה. ספירת הדם שלי הצביעה על מדדי דלקת גבוהים, אבל אף אחד לא ידע מה זה. האמת היא, שאף רופא גם לא טרח באמת להסתכל לי בעיניים, לשאול אותי על אורח החיים שלי, מה אני אוכלת ומה עושה לי רע. הם הסתכלו על הנתונים היבשים במחשב ושלחו אותי לעוד צילום או סי-טי, או רשמו עוד מרשם מיותר שאולי יעזור (אפילו סטרואידים לקחתי בחלק מהזמן...)

עד שהגעתי לעידית יוניס, מדקרת סינית מופלאה, שיותר מהכל הסתכלה לי בעיניים, ראתה אותי וידעה ללחוץ בדיוק על הנקודות הנכונות (בגוף ובלב). הדבר הראשון שהיא אמרה לי לעשות היה להפסיק לקחת גלולות למניעת הריון. לא ידעתי איך זה קשור, אבל סמכתי עליה והפסקתי, אחרי שנים רבות של נטילה רצופה. במקביל נטשתי את עולם הרפואה שרק תיסכל אותי.

אבל המחזור לא הגיע. שבוע. חודש, חודשיים. שלושה. חמישה חודשים ויותר. כשהוא כן התחיל להגיע, זה היה במחזורים לא סדירים של 60-80 יום. נרשמתי לסדנת מודעות לפוריות של מיכל שונברון ("השיטה הטבעית למניעת הריון"). סדנה שמלמדת אותך, בשני מפגשים מרתקים את הדברים הכי בסיסיים שכל אשה צריכה לדעת על הגוף שלה, ויחד עם זאת- רובנו לא יודעות אותן. למדתי להכיר לעומק את המחזור החודשי, את ההורמונים שפועלים בכל שלב ושלב בו, ואת המרכזיות שלו בגוף.

צר לי ד"ר ישעיה היקר, המחזור הוא לא רק כלי שמאפשר לנו להכנס להריון אחת לחודש. הוא מערכת מאוד מרכזית ועדינה בגוף, שמשפיעה עלינו הרבה מעבר להריון. אחרי הסדנה הרגשתי שכל החיים רימו אותי. שלימדו אותי שגלולות הן הפתרון האידיאלי, שאין להן אף חיסרון, שהן מאפשרות לי שליטה, שהן לא מזיקות לבריאות. הרגשתי שלא סיפרו לי באמת על מקומו של המחזור בחיי כנערה וכאשה. שהמסרים שקיבלתי מהסביבה, במודע ושלא במודע היו- המחזור הוא הפרעה שצריך לצמצם בחייך. כעסתי על כל השנים בהן היה לי מחזור מלאכותי בגלל הגלולות, שהרחיק אותי מהיכולת להקשיב לגוף שלי, להכיר אותו, להבין את עצמי. הופתעתי לשמוע בסדנה שלקיחת גלולות למעשה מעבירה את הגוף למצב של גיל הבלות. מרמה אותו. מיכל שונברון המליצה לי לעשות בדיקות דם הורמונליות, כדי להבין למה המחזור שלי מסרב להסתדר. היא אפילו המליצה לי על רשימה של נתונים שכדאי לבקש מהרופא לבדוק. הבדיקות שחזרו העידו על חוסר איזון הורמונלי משמעותי. הגוף עוד השתקם מהמחלה הארוכה, מהחזרה לעבודה ומהסטרס שבא עמה. כשהלכתי לרופא הנשים (שבמקרה היה זה ד"ר ישעיה) הוא אמר לי: אם את רוצה מחזור- קחי גלולות, ואם את רוצה להכנס להריון, ארשום לך הורמונים. אף מילה על חוסר האיזון. כאילו אין קשר בין מה שקורה בגוף לבינינו, זה הכל כימיה רנדומלית שרק כדורים יכולים לרפא. פחדתי שהמחזור לעולם לא יסתדר, שיהיה לי קשה להרות כשארצה, אך לא רציתי לקחת שוב גלולות. יצאתי מהמרפאה שלו בדמעות.

החלטתי להחזיר לעצמי את המחזור. או יותר נכון- לחזור לעצמי. להקשיב לגוף שלי, לשמוע מה הוא אומר לי. לטפל בגוף ובנפש. אכלתי מסודר. התחלתי לעשות ספורט. תירגלתי מדיטציה. הורדתי את העומס והסטרס כמה שרק יכולתי (הייתי מורה בתיכון). לא לקחתי שום תרופה או גלולה ופשוט סמכתי על הגוף שלי ועל עצמי. התוצאות לא איחרו לבוא. הטבלאות שלמדתי למלא בסדנה של מיכל ובהן עקבתי אחר המחזור התקצרו פלאים והפכו למסודרות. המחזור התייצב והסתדר ויכולתי לנבא בדיוק מתי יגיע הדימום. גם ההרגשה השתפרה. בבדיקות דם שעשיתי כמה חודשים לאחר מכן, לא היה עוד זכר למדדי הדלקת הגבוהים. חזרתי לאיזון.

אני לא רופאה ולא מדענית גדולה. אבל אם למדתי משהו בכל הדרך הזאת, זה שלפעמים פשוט צריך להקשיב לגוף, ולעתים הוא חכם הרבה יותר מאיתנו. רופאים חושבים במונחים של מחלות ותרופות, של מדדים וסטטיסטיקות. חלקם שוכחים לפעמים לראות את האדם שיושב מולם (אין ספק שגם העומס הרב שבו נמצאת המערכת הציבורית תורם לכך, אבל זה לא מצדיק את זה)

עצוב לי שיש נשים שיקראו את המאמר בוואי-נט, ויגידו לעצמן- "וואלה מגניב, לא רק שאפשר לקחת גלולות, גם עדיף לקחת אותן ברצף ולהעלים את המחזור לחלוטין!"

הדברים של ד"ר ישעיה משקפים תפיסה תרבותית רחבה יותר שקשורה למקומן של נשים בחברה. נשים נדרשות להעלים את "המפגע" הזה שפוקד אותן מדי חודש, וליישר קו עם שאר החברה. זה כמובן "לטובתן", כי זה "יעלה את איכות החיים שלהן" לדבריו. אין ספק שיש נשים שמאוד סובלות מהסימפטומים שקשורים למחזור (כאבי בטן, גב, בחילות, הקאות, שיעור יתר, פצעונים ועוד) וגלולות עשויות לעזור להן, אבל- יש עוד דרכים לסייע ולהקל על כאבי מחזור שאינן דורשות התערבות הורמונלית מלאכותית, וכן עצם העובדה שמצפים מנשים לתפקד כרגיל בימי המחזור במקום לנוח, להתכנס ולטפל בעצמן, היא בין השאר זו שמגבירה את הסבל מכאבי המחזור.

הכוונה של ד"ר ישעיה היא אולי טובה, אך הוא מייצג את כל מה שבעייתי בעיניי היום בגישה הקונבנציונלית לבריאות ולגוף בכלל ולנשים בפרט. אם יותר ויותר נשים יפסיקו להתייחס אל המחזור כאל מטרד או מחלה שצריך להדחיק (נכון, לא כיף שכואבת הבטן, אבל זה גם לא סוף העולם) ויתחילו להקשיב לגוף, אולי נצליח להחזיר את האיזון שאבד לנו מזמן כחברה וכפרטים.

Featured Posts
Recent Posts